Smiřice a okolí - doprava

Co přinese Smiřicím dálnice?
Díl 2 - Kudy do Hradce?

Smiřice 2021-11-15 17:18:00

Do zprovoznění dálnice zbývá něco málo přes měsíc. Nejvyšší čas navázat dalším dílem zamyšlení nad tím, co tak Smiřicím vlastně přinese.

Dnes se zaměřme na ty, kteří dojíždějí do Hradce vlastním vozem. Otevírá se nová kapacitní cesta, přístupná po zaplacení dálničního poplatku. Ten bude prvním sítem. Ne každému se bude chtít dávat roční poplatek, pokud využije jen úsek mezi dvěma sjezdy. U silnice I/33 lze očekávat nějaký úbytek tranzitu, čímž by měla být volnější, a těch pár ušetřených minut s vyšší spotřebou asi nebude tak atraktivních.

"Nějaký úbytek tranzitu na I/33"... Asi od těch, kteří pokračují dále na Prahu a jedou osobákem. U nákladních automobilů je to dost otázkou. Silnice I/33 totiž byla mezi Semonicemi a Hradcem navržena na vypuštění ze zpoplatněných úseků v návrhu novelizace vyhlášky 470/2012 Sb. (příloha 2). Dá se čekat, že někteří budou zpoplatněný úsek dálnice objíždět tudy.

Ať už pojedete po dálnici nebo po silnici I/33, dostanete se na kruhák na Plotišti. Vozidla ze silnice I/33 na něm mají z principu kruhového objezdu před vozidly ze silnice I/35 od Jičína, do které je zaústěn EXIT 98, a v ranní špičce toho od Hradce na Jičín nebo na EXIT 98 zase asi tolik nepojede, čímž by, zvláště po úbytku tranzitu od severu i od západu na dálnici měla být výhodnější silnice I/33 a kolona ke kruháku by měla být citelně menší.

Co ale dál? Hradec Králové obsahuje dvojitou bariéru v podobě železnice a Labe, kde je omezený počet křížení. Většina cílů cest je na východní straně těchto bariér, tedy při příjezdu od dálnice nebo od I/33 (resp. I/35) přesně za bariérami. Chcete-li skrz, máte tři základní možnosti. Koutníkova ulice. Problematický úsek s kolonami před první světelnou signalizací. Dá se čekat, že pokud Hradec Králové v probíhající přestavbě světelně signalizačních zařízení zvolil nějakou větší inteligenci s taktikami (ne jen dynamické cykly s detekcí vozidel), bude si chránit druhý okruh a při problémech na něm bude omezovat vjezd do města zejména na Koutníkově ulici. Je to tak loterie. Jsou dny, kdy kolona dobře jede a projedete i ve špičce s minimálním zdržením. A dny, kdy je to v loji... Uzavře-li Hradec úsek okruhu kolem nemocnice pro kamiony z dálnic, půjde vše na I/11 buď přes Smiřice (špičky s neprůjezdným Hradcem) nebo přes EXIT 98 a právě Koutníkovu. To není dobrý...

Pražská ulice. Druhá varianta, např. s využitím Zelené ulice. Něco tam signalizace dělá také, ale tím zásadním, co z toho dělá generátor náhodných kolon, je okružní křižovatka u Auparku a zejména přechod pro chodce na příjezdu od západu. Geniálně chrání město, ale pohyb chodců je čistě náhodný a většinou nechodí pohromadě. Mají přednost a kolona narůstá. Často až na Kukleny, čímž blokne možnost projet přes přejezdy na Pražské Předměstí a vzít to nějak zadem. Na druhou stranu, cca do sedmé ráno těch chodců není tolik a celkem se to dá.

Hradubická. Poslední možností je objet Hradec po D11 a R35 a vjet z jihu od Opatovic k nemocnici. Na vzdálenost šílené. Ale s únikovou možností dostat se přes Opatovice a Vysokou na Moravské Předměstí. Spíše nepoužitelnou únikovou možností, protože špička znamená táhlou kolonu od Vysoké. Tudy asi také ne.

Mimo období mezi sedmou ráno a pátou večer, kdy je doprava silnější, vypadá nadějně varianta přes Pražskou. Tedy podle toho, kam míříte. Jinak spíš sjedete z I/33 na Předměřice a kolem letiště proklouznete na okruh k OBI nebo do centra. Nebo se vůbec nebudete pokoušet jezdit do Hradce od západu a pojedete starou přes Rusek, tak, jak to dnes jezdí většina lidí z oblasti Smiřic, Holohlav, Černožic a dalších. Dá se předpokládat, že pokud k tomu nebudou donuceni rekonstrukcí této cesty (zasloužila by), nebude dálnice D11 směrem do Hradce znamenat vlastně žádné výraznější změny.

Co by doznat změn mohlo, je preference výjezdu řidičů ze Smiřic na I/33, kde nyní něco k polovině volí nájezd na křižovatce I/33 s III/3089 na Rodov, kde to působí bezpečněji. Při slabším provozu na I/33 bych čekal příklon k cestám Nádražní ulicí s nájezdem u přejezdu trati na Hořiněves.

Využijete dálnici D11 od 17.12.2021 ke svým cestám na Hradec? 🙂


Facebookovou verzi článku s možností komentování nebo sdílení najdete na adrese https://www.facebook.com/smiricedoprava/posts/134858365566440.Související články

2021-12-20 13:57:25 > Co přinese Smiřicím dálnice? Díl 4 - Parkování

2021-12-15 20:06:07 > Dálnice jdou do provozu

2021-11-22 18:30:00 > Co přinese Smiřicím dálnice? Díl 3 - Rodov a bezpečnost pěších?

2021-09-13 19:50:00 > Co přinese Smiřicím dálnice? Díl 1 - Zkratka přes obec pro tranzit?

o webu   |   autor   |   uzel.smirice@vhd.cz   |  © smirice.vhd.cz